savadisla-logo-orizontal

Unități de cazare și restaurante

Tamás Bistro - Săvădisla

Tamás Bistro este situat în centrul satului Săvădisla, vizavi de casa de cultură. A început ca un mic restaurant în 1990, dar a crescut de-a lungul anilor și a devenit un restaurant cu 100 de locuri, cu o grădină de vară cu 100 de locuri și o pensiune cu 22 de camere care oferă cazare pentru 53 de persoane. Restaurantul poate fi locația unor evenimente, dar este și un loc de oprire pentru cei care trec prin sat. Bucătăria sa este renumită. În mai multe rânduri, prim miniștri Ungariei care au vizitat Clujul au fost aduși la Tamás Bistro din Săvădisla pentru a lua masa.

Restaurantul și pensiunea Lotus Weddigns & Restaurant - Săvădisla

Restaurantul Lotus Weddings & Restaurant funcționează în centrul satului Săvădisla din 2004. După cum sugerează și numele, este în primul rând un loc pentru logodne, nunți și botezuri. Sala mare de nunți poate găzdui până la 280 de persoane. De asemenea, poate găzdui oaspeții în trei săli mai mici de 30 de locuri, o grădină de 25 de locuri și o curte de 50 de locuri. Lotus Weddings & Restaurant poate găzdui până la opt persoane în 3 camere. Restaurantul oferă, de asemenea, serviciu de catering.

Frazsó Pub

Frazsó Pub a fost deschis în 2021 într-o căruță lângă ieșirea sudică din Săvădisla din care s-a servit langoși și clătite. Afacerea de familie se baza în principal pe traficul de tranzit de pe drumul județean 107M, dar, având un loc de joacă și un teren de sport în vecinătate, a fost, de asemenea, popular printre localnicii care au folosit facilitățile. De atunci, și-au extins ofertele de fast-food pentru a include mici, pizza și shaorma și au construit o mică sală pentru a găzdui oaspeții. Pot găzdui în prezent 16 persoane în interior și alte 20 afară.

Restaurant și pensiune Csáni - Vlaha

Restaurantul și pensiunea Csáni este situat în centrul satului Vlaha, lângă drumul județean 107M. Restaurantul, care a luat ființă ca o afacere de familie în 1990, poate găzdui 45 de persoane într-una din săli, 27 de persoane în alta și 60 de persoane în grădina de vară. Restaurantul servește mâncăruri făcute după rețete tradiționale de casă din sat. Specialitatea localului este o gogoașă numită coadă de șoricel cu dulceață de măceșe. Cele opt camere ale pensiunii pot găzdui 24 de persoane, dar pot extinde capacitatea la 35 de persoane pentru grupuri de elevi.

Casa Barolo - Vlaha

Casa Barolo este o casă de oaspeți cu mai multe clădiri, situată pe o stradă laterală din Vlaha, oferind un loc pentru familie, prieteni, întâlniri de afaceri și team building. Oferă camere spațioase cu un design minimalist, un SPA inspirat de tradițiile scandinave și un meniu pregătit după rețete locale. Pensiunea poate fi rezervată doar pentru grupuri, cu o capacitate maximă de 30 de persoane.

Pensiunea Harmonia Mundi
Pensiunea Harmonia Mundi - Vlaha

Pensiunea Harmonia Mundi este situată în zona Verőfény din Vlaha, sub pădure. Pensiunea oferă cinci camere însorite și spațioase. Sala de mese are la dispoziția oaspeților o bucătărie complet echipată.

Cetatea Liteni Bar & Grill

Cetatea Liteni Bar & Grill a fost deschis în 2023 pe drumul de la Liteni la Cetatea Liteni, pentru a servi mâncare și băuturi turiștilor care vizitează ruinele cetății în weekend-uri, în sezonul cald. Oaspeții se pot bucura de mese și băuturi într-un cadru frumos, la mese în aer liber, făcute din paleți.

Pensiunea Casa Petru - Stolna

Casa Petru este o pensiune de două margarete în Stolna, lângă biserica monument de lemn din secolul XVIII. Deschisă în 2016, aceasta oferă cinci camere și un apartament într-un cadru de sat de munte.

Stolna Grill House

Stolna Grill House a fost înființată pentru a deservi trecătorii de pe drumul județean 107M în 2023. Bucătăria de tip container este specializată în mâncare rapidă la grătar. Ei pregătesc în principal mâncare la pachet, dar intenționează să creeze și o grădină de vară în curtea casei.